Pinhan - Elif ŞafakSabahları haylaz, geceleri ise sıkıntı deryalarında boğulan; doğuştan iki başlı, doğuştan iki bedene ve iki ruha sahip olan bir çocuğun; elmaların güzelliğine aldanıp girdiği ve gönlün nereyi gösterirse o yöne git diyen Durribaba’nın türbesine attığı adımla çıktığı yolculuğun hikayesidir Pinhan.

Türbede geçirdiği yıllardan sonra gönlünün doğrultusunda İstanbul’da kendi gibi iki başlı bir mahalle bulur. Dört kapısından dört rüzgar giren bu mahallenin eski adı Akrep Arif yeni adı ise Nakş-ı Nigardır. Fakat bu iki isim birbirlerini hiç sevmezler de. Bir bayram sabahı başlayan kavgalarını sadece ve sadece mahallenin kendileri gibi ikibaşlı olan Pinhan bitirebilirdi. Giriştiği bu savaşın sonunda Pinhan vücudunda yolculuğa çıkar; kendi içindeki insanlarla savaşır, yıllardır yakasından düşmeyen bu utancı içindeki herkese gösterir ve kendini bulur.

Benim mekânım balçıktır/gıdam ise safi aşk/korku ile beslenmez imanım/korku dediğin safi yalandır/korku ile yakaran/bir kendini sever/aşk ile yanıp tutuşan/geçer serden/her dem yeniden tutuşturur küllerini.

Yazarı tanımayan bir kişi kitabın uzun zaman önce kaleme alındığını düşünebilir. Çünkü günümüzde kullanılmayan birçok Arapça ve Farsça kelimeye bu kitapta rastlamak mümkün. Bu da kitabın daha fazla gerçekçi olmasını sağlıyor. Edebi olarak bakıldığında da kesinlikle basit cümleler içermeyen roman, her sayfasında kendini size daha da fazla sevdiriyor.

Pinhan’a dervişlik yolunda eşlik ederken, her sayfada onunla birlikte bir damla daha arındığınızı hissedebilirsiniz. O zamanların bir İstanbul mahallesinde yaşayabilir, o zamanların insanlarıyla bir arada olabilirsiniz.

Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lakin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın.

Yazarın ilk romanı olan ve 1998 yılında Mevlana Büyük Ödülü’nü alan bu eser, Elif Şafak’ı gözümüzde bir kat daha yüceltmektedir.

Kitabın Künyesi

Adı: Pinhan
Yazarı: Elif Şafak
Yayınevi: Metis Yayınları
1.Baskı Yılı: 1997
Sayfa Sayısı: 224
ISBN: 978-975-342-297-0

www.kitapvitrini.com/metis-yayincilik/elif-safak/pinhan-9789753422970.htm

“Pinhan – Elif Şafak” için 20 Yorum var

 1. ayşegül07 Mar 2009 - 00:50

  kesinlikle okuyunca bir kez daha karar verdimki elif şafak herkesten çok daha farklı kullandığı dili seçtiği her cümlesi kendi edebiyatını yaratıyor zaten her zaman okunması gereken ve her okunuşta da farklı farklı hissiyatlara ve manevi hazlara cevap verebilen bir roman pinhan ve diğerleri.Bence elif şafak gibi bir yazar bulunmaz bir kumaş…

 2. Kerem Osin23 Tem 2009 - 22:58

  Elif Şafak’ın okuduğum 3.kitabı Pinhan…Siyah Süt ve Araf’tan sonra. Pinhan her anlamda ikisinden başka bir kitap. Postmodernizmi derin derin hissetiğim bir kitap oldu ne yazık ki. Postmodern eserler bana hep bir tarafı boşlukta kalmış gibi gelir. Nedense bu hep öyle olmuştur. Dili çok ağırdı bir kere, konusuna göre böyle seçmesi gerektiğini düşündüğüm için bunu çok önemsemedim ama kitaba da dahil olamadım.Bitmek tükenmek bilmeyen tasvirlerin dozu fazla kaçmış gibi. 7 kocakarıyı derin derin tasvir etmiş Elif Şafak. Bir süre sonra Sadede gel demesi geliyor insanın. Birbirinden bağımsız gibi görünen olay örgülerini kitabın sonunda çok güzel birleştiriyor Elif Şafak, bu konuda başarılı gerçekten. Ama sanki bazı hikayeler yarım kalmış gibi. Mesela Nevres’e ne oldu bilmiyoruz. Uzun sözün kısası Elif Şafak bundan sonra okuyacağım bir yazar olamayacak. Tarzı bana hitap etmiyor. Sırada okumam gereken çok daha iyileri oluğunu düşünüyorum.

 3. Büşra12 Ağu 2009 - 10:53

  kitap çok güzel bence çok beğendim yani ben herkese tavsiye ediyorum.özellikle de hem ruhsal hem de çevresel tasvirleri çok güzel insanın gözünün önünde canlandırıyor yaşananları bu bakımdan sadece bir kitap değil bir film…

 4. nurşen kökten28 Ağu 2009 - 14:08

  pinhan elif şafak ın okuduğum 2. kitabı kitap bittiğinde beynim çok yorgundu gerçekten bitmek bilmeyen ve hemen hepsi aynı manaya çıkan benzetmeler ayrı ayrı karakterler ve çoğunun yarım kaldığı hatta başlangıcı var ortası yok masalsı olaylar tek sonuçlanan pinhanın kendi cinsiyetini bulması ama onun da kendi sonu olması.yani karmaşa gibi görünen sonu tahmin edilse de olaylara akıl sır erdirilemeyen bir roman. elif şafak gerçekten sıradışı bir yazar bu özelliğiylle bu kadar osmanlıca ve farsçanın olmadığı ve tasvirleri insanı bıktırmayan ”aşk” gibi kitaplar yazmalı diye düşünüyorum. diğer kitaplarını da okuyacağım .

 5. ceylan10 Oca 2010 - 02:59

  elif şafak diliyle anlatımıyla ii bi yazar baba ve piç romanını lütfen herkes okusun.aşk için zaten söylenecek söz yok.okuyorum ve devam edeceğim okumaya elif şafak’ı size de tavsiye ederim.

 6. fevziye22 Oca 2010 - 15:06

  Kaldı geriye Şehrin Aynaları.Tüm kitaplarını okudum bunun dışında.Pinhan dili farklı diğer kitaplarına göre biraz daha ağır tabi aşk kadar değil.ilk kitabı bildiğim kadarıyla oldukça da başarılı.

 7. mehtap19 Şub 2010 - 16:04

  kitabı elime aldıgımda beklentim buyuktu aslında.kapadıgımda tam istedigimi alamamıstım.deyişler,alıntılar ayrı bir tat katmıstı guzeldi lakin derinlemesine anlatılan hikayelerde eriyordu acıkcası..

 8. evren12 Haz 2010 - 23:17

  yazar öyle mecazi ifadeler kullanmış ki açıkçası yoruyor insanı.sanki eksikler var kitapta bazı bölümler eksik havası veriyor ve çok ağdalı bir şekilde tasavvuftan bahsedilmiş,ben şahsen tasavvuftan soğudum.

 9. semra28 Haz 2010 - 23:24

  elıf safagın okudugum asktan sonra ıkıncı romaını pinhan oldu…cok degısık konuları yada bı cok renklerı bı cok zıttı bı arada yogurmus…begendım ama evt bazı yerler eksıktı sonradan ne oldugunu bılmedıgımız konular eksık kaldı yada yazar gerı kalanları bızım hayal gucumuze bıraktıı..ama ask romanı gercekten guzeldı…elıf safak kendı renklı kısılıgını romanlara yansıtmıs ayrıca bırıkımlernıde….

 10. büşra11 Tem 2010 - 11:48

  başta çok dağınık diye sevmediğim fakat daha sonra kitabı elime aldığımda mükemmel sentezlediğini gördüğüm çerez gibi gitmeyen üzerine düşünülesi bi kitap tebrikler elif şafak

 11. mert11 Ağu 2010 - 22:36

  elif şafak iç dünyasını sufizmle tanımlayan,bu çemberin dışına çıkmakta zorlanan özgünve sıradışı bir yazar.Soyut imgeler ve tasvirler üzerinden hikayeye masalsı bir tat katmış.kurguda biraz sıkıntı var sanki.diğer kitapları kadar kana çabuk karışan bi özeliği yok.uzun tasvirler akıcılığı bozmuş.fakat il kitabı olması hasebiyle,oldukça başarılı…

 12. eylem20 Şub 2011 - 23:39

  elif şafak bu kitabınde ağır bir uslüp kullanmasına rağmen kitabını okrken hiç sıkılmadm elimden bıarkmadım çünkü hiç beklmediğiniz bir beklmediğinz bir olay gerçekleşiyo ve bu sizde büyük bi merak uyandryo tasvirleri çok boldu ama okuyucunun dikkatni çeken yorumlar olduğundan o bol tasvirleri de sıkılmadan okuyablrsnz kesinlikle okumanzi tasvye edyrm…herkesn kendsnden birşeyler bulabieceği bi kitap………

 13. Nazım02 May 2011 - 10:49

  Elif şafak okumak ayrı bir keyf veriyor insana çünkü cümlelerinde kendinin buluyosun.Belkide buydu bni bu kadar eli şafak okumam onun için her kitabı,her yazısı ayrı bi güzellik veriyor…:)

 14. Neslihan23 May 2011 - 14:36

  Okurken Elif Şafak değil de İhsan Oktay Anar okuduğum hissine kapıldığım bir roman oldu. Çok severim İhsan Oktay Anar’ın büyüklere masallar anlatan tarzını. Biraz da hayret etmedim değil hani Elif Şafak’ın bu romanı yazdığında 24 yaşında olduğunu öğrendiğimde öylesi genç yaşta böylesi bir dil kullanabilmesine.
  Ben etkilendim.
  Ama sanırım Pinhan
  ya çok sevilecek
  ya nefret edilecek bir kitap
  arada kalmaya çok müsait görünmedi bana.
  Sadece kişisel fikrim elbette ….

 15. Özkan A.19 Tem 2011 - 14:57

  Elif Şafak’ın kalemi güçlü bir yazar,özellikle Pinhan’da kullandığı dil tasvirlerin altında yoğrulmuş ve şekillenmiş. Eski dil diye tabir ettiğimiz Osmanlıca kelimelerin, çokça kullanıldığı için yer yer hikaye akışını yavaşlattığını varsayarsak bile yine de Türkçe’nin lirizmine zarar vermiyor. Hikaye örgüleri ustaca bağlanan Pinhan’da başka Dünya’ları canlandırmada zorluklar çekilmiyor, aksine kendimizi karekterlerin yerine koyuyoruz. Kısacası övgüye ve ödüle layık bir roman, Pinhan.

 16. yusuf y.23 Tem 2012 - 20:04

  Pinhan benim için çok ama çok özel bir kitap.Örüntüsü beni ruhsal bir yolculuğa çıkardı. Üzerinden 1 yıl geçti ve ben hala o yolculuktayım. Teşekkür ederim Elif Şafak,Pinhan,Karanfil Yorgaki.

 17. Zehra24 Oca 2013 - 11:51

  Ask ve Iskenderden sonra karar verdim Elif Safakin bütün kitaplarini okumaya ve Pinhan’a baslayinca bu kararimin yanlis oldugunu anladim. Pinhanda Elif Safak okadar derinlere daliyoki bi köyü resmen 20 30 sayfa anlatio ve hicbiyere baglamiyo, hayal gücü derin, belli ! Bu kitapdan hicbisey anlamadim ve mantiksiz buluyorum, cünkü rastgele yazilmis sanki, hic severek okumadim, zorla, onuda para verdigim icin ve Elif Safakin kitaplarinin son sayfalarinda sürprizler yarattigini bildigim icin. Ama bu, Pinhan icin gecerli degil tabi. Anlamakda güclük cekiyorum Pinhan’in Mevlana büyük ödülünü nasil aldigini..

 18. Simge22 Şub 2014 - 17:21

  Pinhan ilk “aşk” gibi bir kitap. 3 kez okudum ve her okuduğumda farklı kısımları bambaşka yönlere doğru çekti. Tasavvuf ile hayatı birleştirişinin, tasvirlerinin derinliğinin ve kullandığı dilin ağırlığının hepsi okuyucu için birer “engel”, okuyucu bu engelleri okurken aşamazsa zaten bu kitaptan herhangi bir tatmin sağlamıyor.

  Kullanılan dil ağır evet, ama bu okuyucu için bahane olmamalı, bir zahmet ya online veya evinizde yer alan bir sözlükten gerekli araştırmaları yapmalısınız.

 19. Derya S.02 Nis 2014 - 15:42

  24 yaşında bir insanın kullandığı dil ve hayal gücü kusursuz buna diyecek birşey yok fakat Elif Şafak’ın birçok kitabını okuyan biri olarak yaşadığım büyük bir hayal kırıklığı çünkü roman oldukça soyut masalsı olaylarla dolu adeta bir gerçeğin içinde değilde ancak bir rüya aleminde geçebilecek kurgular..Ayrıca Mevlana Büyük Ödülü’nü Mesela Aşk’ın değilde bu kitabın alması manasız ve düşündürücü olmuş..Kullanılan dile gelince evet Türkçemizi iyi bilen ve kullanan bir nesil olalım doğru ama 21. Yüzyılda yaşayan bir nesle hitap edicek bir kitap dili olarak oldukça ağır,yaşım 31 ama bende çoğu kez anlayabilmek için sözlük kullanmak zorunda kalarak kitapla çoğu kez bütünleşemedim..Elif Şafak kurguda ve olayları birleştirmedeki ustalığını burda sanırım işl romanı diye kullanamamış çoğu sonuca ulaştırılamamış hikayelerle dolu evet örneğin gerçekten Nevres i bize merak ettirip sonrada ne olduğuna biz karar verelim diye mi hikayesi sonuçsuz ve erkek ruhuna sanki daha yakınmış gibi görünen Pinhan’ın o hamamdan bir kadın olarak çıkması… dah birsürü birsürü beğenmediğim durumlarla dolu bir kitap.Elif Şafak’ı yine takdir etmeden geçemeyeceğim çünkü edebiyatı kusursuz fakat bu kitap benim beğenim dışında üzülerek demek zorunda kaldığım çok saçmalıklarla dolu fazla soyut fazla uzak bir kitap olmuş benim beğenime göre,keşke bunu okuyup bu hayal kırılıpla karşılaşmasaydım ve Elif Şafak’a olan hayranlığımı da biraz da olsa sarsmamış olsaydım……

 20. sueda01 Haz 2014 - 17:12

  Ilk siyah sut,sonra da Arafi okudum.
  Acikcasi en cok arafa bayildim ama nedense o kalinlikta bir kita
  bi bir günde bitirebilecekken,2-3 gun surdu bitirmem..sanirim anlatamiy
  cam ama elif safak biktirirken sevdiren bir yazar,farkli biri…
  Mesela bir Arafta sikildim biraktim bir saat sonrs tekrar okudum filan anca bitti
  Ama normalde ben kitap okurken ara vermeden devam ederim Nedense Elif Safak
  Okumak yorucu oluyor bende.Bilemiyrum bu sadece bende mi?
  Hamis:arafi okurken Amerikadan nefret ettim:-))

Yorumlayın