Teknik konulara girmeyerek herkesin anlayacağı bir dilde bu konuyu anlatalım.

RSS nedir?
Normal şartlarda, takip ettiğimiz bir sitede herhangi bir güncellemenin olup olmadığını öğrenmek için siteyi ziyaret ederiz. Oysa ki RSS tekniği ile sürekli takip ettiğimiz sitelerde herhangi bir güncelleme olup olmadığını öğrenmek için siteyi ziyaret etmemiz gerekmez. Böylece toplu bir biçimde istediğimiz kadar siteyi aynı anda kolayca takip edebiliriz. Aynı şekilde bir sitenin sadece bir bölümünü de bu şekilde takip edebiliriz.

Nasıl yani?
Bazı sitelerde RSS için aşağıdaki gibi simgeler bulunur.

Feed RSS XML

Bu simgelerin bağlantıları o sitenin veya site bölümünün RSS ile takip adresini içerirler. Örneğin bu adres bizim sitemizin yazıları için http://feeds.feedburner.com/kitapkritik şeklindedir.

Ne yapmam lazım?
Eğer bir siteyi RSS ile takip etmek istiyorsak kullanmamız gereken bir kaç yöntem var. Bunlar internet tarayıcıları, RSS yazılımları ve web üzerinden takip için kurulmuş sitelerdir.

İnternet tarayıcılarıyla veya onların eklentileriyle (firefox için sage eklentisi vb.) takip için harici bir program kullanmamıza gerek kalmaz. RSS yazılımları (FeedReader, FeedDemon vb.) ise harici bir programla takip olanağı sağlarlar. Web üzerinden (Bloglines, Google Reader vb.) takip ise internet bağlantısının olduğu her yerden abonesi olduğumuz siteleri takip edebilmemizi sağlamak gibi bir üstünlüğe sahiptir.

Örnek teşkil etmesi açısından açık kaynak kodlu ve Türkçe desteği olan FeedReader yazılımıyla takibi anlatalım. İlk önce buradan yazılımın güncel sürümünü indirelim ve kuralım. Yazılımı çalıştırıp F3 tuşu ile kaynak ekle bölümüne gidelim. Üst taraftaki adres çubuğuna takip etmek istediğimiz RSS adresini (örn: http://feeds.feedburner.com/kitapkritik) girip tamam diyelim. Böylece ilgili siteyi artık RSS ile takip etmeye başlıyoruz. Aynı şekilde bir çok siteye abone olup toplu olarak güncellemelerden haberdar olabiliriz. Benzer şekilde diğer takip yöntemlerini de kullanabiliriz.

RSS kullanmak bana neler kazandırır?
RSS’in kullanıcılara en büyük yararı kuşkusuz zamandan oldukça yüksek seviyede tasarruf sağlamasıdır. Sürekli takip ettiğimiz 10 site olduğunu varsayalım. Bu sitelerin güncellenip güncellenmediğini öğrenmek için tek tek ziyaret etmemiz bize 10 birim zamana mal oluyorsa RSS ile 1 birim zamana mal olur.